What Most Schools Don’t Teach

Last Updated onViews: 14636031 , Video Rating: 4.85 , View Time: 5:44 Minutes, # of Likes: 119435, # of Disslikes: 3676

Learn about a new “superpower” that isn’t being taught in 90% of US schools.

Starring Bill Gates, Mark Zuckerberg, will.i.am, Chris Bosh, Jack Dorsey, Tony Hsieh, Drew Houston, Gabe Newell, Ruchi Sanghvi, Elena Silenok, Vanessa Hurst, and Hadi Partovi. Directed by Lesley Chilcott, executive producers Hadi and Ali Partovi.

Code.org owes special thanks to all the cast and the film crew, and also Microsoft, Google/YouTube, Facebook, Amazon, and Twitter for helping us spread the word

(If you want to help translate to other languages, visit

Help us caption & translate this video!

"Çdo njeri ne kete vend duhet te mesoje te programoje… sepse te meson se si duhet te mendosh" >> Bill: krijoi Microsoft-in
Unë isha 13 vjeçar kur për herë të parë kisha qasje në kompjuter. >> Jack: created Twitter
Prinderit me blene nje Macintosh me 1984 kur isha 8 vjeçar Isha në klasën e gjashtë Mësova të kodoj në kolegj. >> Ruchi: Inxhinierja e parë femër ne Facebook
Vit fillestar, semestri i parë i hyrjes në shkenca kompjuterike Unë krijova një program për të luajtur tic-tac-toe >> Drew:Krijoi Dropbox-in.
Mendoj ishte një fillim modest. Mendoj se programi i parë që shkrova pyeste >> Elena: Krijoi Clothia.com.
së pari mësova se si të krijoj rrethin e gjelbër pastaj katrorin e kuq. >> Gabe: Krijoi Valve.
Herën e parë unë në fakt kisha diçka që thoshte "Hello World". Dhe unë e bëra që kompjuteri ta bëjë atë,. ishte mahnitëse >> Mark: Krijoi Facebook. Të mësuarit e programimit nuk filloi ashtu sikur të dëshiroja që të mësoj tërë shkencat kompjuterike ose perpjekja per te zoteruar ate ose diçka te tille Vetëm filloi sepse kam dashur të bëj këtë gjë të thjeshtë. Unë desha të bëj diçka që ishte argetuese për vehte dhe motrat. Une e shkrova këtë program të vogël dhe vazhdoja te shtoja nga pak kod në të. Pastaj kur më nevojitej të mësoja diçka të re, e kerkoja ne liber ose Internet dhe pastaj shtoja nga pak ne te. Nuk eshte ndryshe nga te luajturit me instrument ose ndonje sport Fillon si diçka shume frikesuese por fillon te mesohesh me kohe >> Chris: NBA All-Star, Coded in College Kodimi eshte diçka qe mund te mesohet dhe… e di qe mund te jete frikesuese… shume gjera jane frikesuese, por… por me trego ti se cka nuk eshte… >> Makinde: Inxhinier i hershem ne Facebook. Ne shumicen e rasteve, kodimi qe njerezit e bejne eshte i lehte. Me shume ka te beje me procesin e zgjidhjes se problemeve qe paraqiten se sa me algoritme te komplikuara qe zakonisht njerezit mendojne per to. >> Vanessa: Ka krijuar Girl Develop IT. Ju nuk ka nevoje te jeni gjeni per te mesuar kodim, duhet te jesh i vendosur Mbledhje, zbritje. Kjo eshte e tera >> Tony: CEO ne Zappos. Ju ndoshta duhet te dini tabelat e juaja te shumezimit >> Bronwen: Artist teknik në Valve. Nuk keni nevoje me qene gjeni te kodoni. A duhet te jeni gjeni per te lexuar? Edhe nese doni te beheni garues veturash ose doni te luani baketboll, ose… te ndertoni shtepi…te gjitha behen permes softuerit Pra kompjuteret jane kudo. Doni te punoni ne agrikulture? Doni te punoni ne diçka argetuese ose prodhuese? Te gjitha kane zgjidhje Ja ku jemi ne 2013-ten >> Will.I.Am:Ka krijuar The Black Eyed Peas, Tash duke ndjeke kurse kodimi. Te gjithe varemi nga tekonlogjia. Te komunikojme. Puna ne banke… …Informata Dhe asnje nga ne nuk di te lexoje ose shkruaje kod Kur isha ne shkolle, isha ne grupin "The Wiz Kids" dhe kur njerezit e zbuluan, ata talleshin me mua dhe e dini, gjithe keto gjera e une u kundervihesha se nuk merzitem, eshte "cool", po mesoj shume dhe disa nga shoket e mi jane te punesuar tashme. Politikat tona jane qe te punesojme sa me shume inxhiniere te talentuar. Por kufiri i sistemit eshte se sot nuk ka shume njerez te trajnuar dhe dhe qe kane keto njohuri. Qe te marrim njerezit me te mire, ne mundohemi qe te bejme me te miren te mundeshme ne zyret tona Ne kemi nje shef fantastik ushqim falas mengjes, dreke dhe darke Lavanderi falas Meze dhe vende per te luajtur videolojera dhe skuterë Kemi te gjitha keto gjera interesante ne zyre, vende ku njerezit mund te luajne ose relaksohen ose qe shkojne te mendojne, merren me muzike dhe te jene kreativ. >>HADI: Ka krijuar Code.Org. Nese je duke u munduar te besh shume para ose ta ndryshosh boten, programimi eshte nje fushe shume e fuqishme per t'i arritur keto Nuk di nese dikush me ka thene se softueri eshte me te vertete humanitet, eshte ndihma ndaj njerezve duke perdore teknologjine, do te ndryshonte imazhin tim me heret. Te jesh ne gjendje qe te kesh nje ide ta kesh ne duart e tua dhe te jesh ne gjendje ta shtypesh butonin dhe te jete ne duar te miliona njerezve. Une mendoj se jemi gjenrata e pare ne bote qe ta kemi kete lloj eksperience. Vetem te mendosh se mund te fillosh diçka ne nje dhome fjetjeje ne kolegjin tuaj dhe te kesh nje grumbull njerezish qe nuk kane pase asnjehere kompani me pare dhe te ndertosh diçka qe e perdorin me biliona njerez si pjese te jetes se tyre te perditshme, eshte diçka e mahnitshme. Eshte "perulese" dhe fantastike Programeret e te nesermes jane magjistaret e te ardhmes, pra do te dukesh qe ke fuqi magjike, krahasuar me çdoke tjeter. Eshte fantastike mendoj, eshte gjeja me e afert qe kemi deri te super fuqia Koderet e medhenj jane yjet e sotme. Kjo eshte e tera. 1 milion vende pune ne Amerike mund te mbeten te pa mbushura… …sepse vetem 1 ne 4 shkolla i mesojne nxenesit se si te kodojne. Po deshe te behesh mjek ose yll Roku kerko per kurse kodimi ne shkollen tende ose meso online ne Code.org Shperndaje

What Most Schools Don’t Teach

49 thoughts on “What Most Schools Don’t Teach”

 1. I've been practicing my Python. Holy fuck man it seems like everything useful I've ever learned to do or Skill that is useful I learned on my own in my own time. the public education system spends millions on Sports and yet it can't even muster the time or the resources to teach kids how to Write code. If even one in a hundred of those kids became professional athletes it still wouldn't be worth the misallocated resources in the public education system. Maybe if we weren't throwing so much away on Footballs soccer balls basketballs jerseys stadiums nets etc we could actually have a decent computer science department in many of these schools and not be running PCS that are ten years out of date.

 2. wait so bill gates got a computer at the age of 13 ?
  i started using a computer at the age of 5
  i live in china
  i started coding at the age of 12
  i love coding'
  i might be the next bill gate

  lol 🙂

 3. I found a way to complete the challenge in the angry birds thing
  Here :

  moveForward();
  TurnLeft();
  for (var count = 0; count2 <2; count++) {
  MoveFoward();
  }
  turnRight();
  for (var count2 = 0; count3 <2; count3+++) {
  MoveFoward
  }
  TurnLeft();
  for (var count3 = 0; count3 <2; count3++) {
  MoveFoward();
  }

  Or

  When run
  Move forward
  Repeat 2 times to move forward
  Turn right
  Repeat 3 times to move forward
  Turn left
  Repeat 2 times to move forward

  This is off topic but ya…

 4. Being a university alum and former educator, I realize that our colleges & universities here in the U.S., do an extremely poor job at preparing students for real world practices and situations in the areas of information systems and technology. A misguided perception is that the main area of focus should be placed on THEORETICAL knowledge, while hands-on knowledge (which is just about non-existent), along with the purchases/incorporation of outdated equipment become the agendas of each and every day. Colleges and universities charge lovely dollars for attendance and so there should be no excuse for this. Some of these colleges and universities say that they occasionally meet with companies/corporations/LLCs to discuss the skills necessary to actually land a job with these institutions. Man, I'd like to be a "fly-on-the-wall" for a few of these meetings, for as far as I can see, the grade for these so-called higher-learning institution interactions, should be one big fat "F."

 5. You guys suck so much that make me want to die, you take others' tragedy and make a pseudo-bussiness out of it and be so proud of your fucking rich American schools which have the highest shooting percentage in the world.Seriously?What can you guys teach us?Who put these psycopaths in charge?Go fuck yourselves or we will burn all of you, all of you.

 6. Imagine Samaritans hotline run by VR machines!! …. lol
  … but yea! what a moment in my teenage years '85 – my first coding prog using hex machine code on Oric-1 … awesome moment 4 sure.

Leave a Comment